ZAPYTAJ O WYCENĘ:

Nowoczesne wiaty przystankowe – charakterystyka

Nowoczesne wiaty przystankowe są przykładem obiektów użytkowych wznoszonych w celu zagospodarowania konkretnego terenu. Znajdują się one w miejscach, w których zatrzymują się pojazdy komunikacji publicznej, aby umożliwić pasażerom wejście oraz wyjście z autobusu czy tramwaju. Tego typu konstrukcje pełnią co najmniej kilka istotnych funkcji. Nowoczesne wiaty przystankowe zalicza się do form małej architektury. Można spotkać je na terenie całego kraju – zarówno w różnej wielkości miastach, jak i w niewielkich miejscowościach, a nawet na wsiach. Współcześnie są one niezbędnym elementem infrastruktury.

Czym są nowoczesne wiaty przystankowe?

Nowoczesne wiaty przystankowe to funkcjonalne obiekty o zróżnicowanej, choć zawsze atrakcyjnej, formie konstrukcyjnej (najczęściej szkieletowej). Dostępne są one w różnej postaci – popularnością cieszą się zarówno modele klasyczne, jak i nowoczesne. Mnogość typów takich wiat sprawia, że można dopasowywać do swoich potrzeb typowe dla nich wzornictwo, a także ich konkretną wielkość (wiaty małe, średnie i duże) oraz wymiary, czyli długość, szerokość oraz głębokość. Jednak zwykle łączy je podobny kształt i profil przystankowego szkieletu – to otwarta konstrukcja, cechująca się wysoką estetyką, składająca się z kilku ścian (najczęściej trzech lub dwóch) oraz zadaszenia.

Opcja wyboru pomiędzy wieloma modelami sprawia, że nowoczesne wiaty przystankowe mogą być dopasowane do potrzeb konkretnego miejsca: wielkości przestrzeni, jaką się dysponuje, obecności innych elementów, czy też potencjalnej ilości przyszłych użytkowników. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie się zarówno do potrzeb wszystkich użytkowników (w tym również osób z niepełnosprawnościami, dla których powinno znaleźć się dodatkowe miejsce zapewniające swobodne poruszanie się), jak i wymagań stawianych przez najbliższe otoczenie.

Nowoczesne wiaty przystankowe – ich wygląd zewnętrzny, opracowany na podstawie przemyślanego projektu i bazujący na praktycznych rozwiązaniach, oraz wielkość gwarantują wysoki komfort wszystkim korzystającym z nich osobom, które oczekują na przyjazd konkretnego pojazdu komunikacji publicznej. Na ścianach takich konstrukcji zazwyczaj znajdują się przezroczyste gabloty, pełniące funkcje informacyjne oraz reklamowe. Umieszcza się tam tablice z rozkładami jazdy, jak również materiały promocyjne.

Nowoczesne wiaty przystankowe i słupy przystankowe – zastosowanie

Nowoczesne wiaty przystankowe sprawdzają się w miastach różnej wielkości, miejscowościach, a także na wsiach. Montowane są w miejscach zatrzymywania się autobusów i tramwajów. Przede wszystkim powinny być one praktyczne. Usytuowane na przystankach, mają stanowić dla podróżujących wygodną przestrzeń, w której mogą oni zaczekać na przyjazd pojazdu komunikacji publicznej wybranej przez nich linii. Wiaty informują o tym, gdzie znajduje się przystanek, zabezpieczają przed hałasem dobiegającym z ulic i dróg, a także ochraniają ludzi przed opadami atmosferycznymi oraz podmuchami wiatru, czy silnymi promieniami słońca.

Nowoczesne wiaty przystankowe mają być zgodne z wszelkimi normami i bezpieczne nie tylko dla korzystających z nich pasażerów, ale również innych osób znajdujących się w pobliżu oraz uczestników ruchu drogowego. Dostosowanie do obowiązujących przepisów odnośnie tego, gdzie i kiedy można postawić wiatę przystankową, jest bowiem niezwykle ważne.

Wiaty przystankowe dla komunikacji miejskiej – nowoczesny element przestrzeni publicznej

Nowoczesne wiaty przystankowe najczęściej występują w przestrzeni miejskiej lub wiejskiej wraz z pewnym dodatkowym wyposażeniem. Zwykle składają się na nie: znak oraz tabliczka z nazwą przystanku, ławka (lub pojedyncze siedziska) dla czekających na pojazd pasażerów, słupek przystankowy oraz kosz na śmieci. Wykorzystanie trwałych materiałów oraz solidne wykonanie to parametry, które sprawiają, że instalacje przez długi czas zachowują swój niezmienny wygląd. Ich bezproblemowa eksploatacja może trwać nawet wiele lat.

Na długowieczność takich konstrukcji architektonicznych ogromny wpływ ma wysoka odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nowoczesne wiaty przystankowe, mimo że cały czas znajdują się na zewnątrz, nie niszczą się pod wpływem deszczu, śniegu, wiatru, słońca, czy niskich oraz wysokich temperatur. Stawiając na te produkty, wybierasz trwałość i długą żywotność gabloty przystankowej oraz wysokie walory użytkowe.

Polecane wiaty