ZAPYTAJ O WYCENĘ:

Jak dobrać odpowiednią wiatę rowerową?

Wiata rowerowa to niezastąpione narzędzie w przestrzeni miejskiej – pod biurem, galerią handlową czy osiedlem. Jest to bowiem miejsce, gdzie właściciele mogą bezpiecznie zostawić rower na noc, ale także zabezpieczyć go przed deszczem czy innymi niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Rodzaje zadaszeń na rowery 

W zależności od miejsca, w którym ma stanąć wiata oraz samych rowerów, dla których przeznaczone są pojazdy można wymieć kilka rodzajów zadaszeń na rowery:

  • Wiaty na rowery miejskie – są to wiaty, które można zamontować praktycznie w każdej przestrzeni miejskiej. Stylistyka tych elementów jest skromna, dzięki czemu dobrze komponują się z każdym rodzajem otoczenia. Proste i funkcjonalne formy wiat to ich znak rozpoznawczy. W wielu modelach przeważa dach jednospadowy. Ten typ wiat polecany jest dla tych, którzy chcą zakupić wiatę prostą, a jednocześnie funkcjonalną, które zintegruje się z otoczeniem.
  • Wiaty stylizowane – do tej grupy wiat zaliczają się te, które stylizowane są na starsze formy zabudowy. W tych konstrukcjach dominują dachy kolebkowe lub dwuspadowe. Ta grupa wiat polecana jest klientów, którzy poszukują nieco bardziej oldschoolowych rozwiązań, które będą nawiązywały do zabudowy miejskiej z poprzedniego wieku.
  • Wiaty nowoczesne – skoro były wiaty stylizowane, to oczywiście nie może zabraknąć wiat nowoczesnych. Są to formy architektoniczne, które oznaczają się ciekawą stylistyką, a wiaty doskonale współgrają z nowoczesnymi biurowcami lub zabudową mieszkaniową. Ten typ wiat polecany jest także do montowania w pobliżu parków
  • Wiaty na rowery szkolne – są także specjalne wiaty, które dedykowane są na rowery dla młodszych użytkowników. Montuje się je najczęściej przy szkołach i przedszkolach czy boiskach. Są proste w funkcjonowaniu i odznaczają się ciekawą stylistyką.

Wiata na rowery przy domu – którą wybrać?

Każdy rowerzysta powinien przemyśleć zakup lub zamontowanie wiaty rowerowej, by dobrze zabezpieczyć swój pojazd. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników. Przede wszystkim liczy się materiał wykonania. Poza tym konstrukcja musi być wytrzymała i trwała, dlatego najlepiej postawić model wykonany ze stali nierdzewnej i aluminium. Z tańszych rozwiązań można wybrać wiatę wykonaną ze stali czarnej, jednak tak jak była o tym mowa wcześniej, powinna być ona ocynkowana i pomalowana proszkowo, aby wydłużyć jej żywotność. Kolejna kwestia dotyczy tego, by wiata rowerowa była wyposażona w rynny, które będą odprowadzać nadmiar wody z dachu. Dzięki temu nie będą powstawały nieestetyczne zacieki, a rdza nie będzie się tak szybko tworzyć.

Istotne jest także to, aby montaż wybranej wiaty rowerowej został wykonany przez profesjonalistów. Fachowcy wykonają pracę szybko i prawidłowo, dzięki czemu nie trzeba będzie niczego podprawiać, a także martwić się o jakieś możliwe problemy w przyszłości.  Wiata musi także stanąć na właściwych fundamentach i zostać wzniesiona tak, jak nakazują rysunki techniczne. Dlatego zawsze należy sprawdzić, czy do wiaty zostały dołączone wszelkie potrzebne dokumenty dotyczące projektowania oraz danych technicznych.

Najważniejsze kwestie podczas wyboru wiaty rowerowej to jej funkcjonalność, wymiary i walory estetyczne.

Wiata na rowery – jakie posiada wymiary?

Coraz częściej można zauważyć pozytywny trend, jakim jest ekologiczna komunikacja. Dlatego w przestrzeni miejskiej powstaje coraz więcej wiat rowerowych. Ceny takich konstrukcji są mocno uzależnione od ich wielkości oraz wymiarów, jakie posiadają. Wszystko także zależy od linii wiaty, ponieważ to również determinuje wymiary.

Przykładowa wiata ma szerokość 6 metrów, a jej głębokość wynosi około 3 metrów. Wysokość w najwyższym punkcie ma zazwyczaj około 2-2,5 metra.

Cena wiat na rowery

Ceny wiat rowerowych są bardzo różne i zależą od wielkości wiaty oraz materiałów, z jakich jest wykonana. Bardzo dużo zmieni także użycie szklanych ścian czy użycie ozdobnych słupków. Ceny zazwyczaj zaczynają się od 2 tysięcy złotych za bardzo podstawowe wiaty, a sięgają nawet 30 tysięcy złotych w przypadku za duże wiaty, które wykonane są ze stali nierdzewnej.

Korzyści z posiadania wiaty rowerowe

Jakie są korzyści z posiadania wielu wiat rowerowych na terenie przestrzeni miejskiej? Przede wszystkim chronią one rowery przed opadami, atmosferycznymi. Wiaty rowerowe organizują także w przestrzeni publicznej miejsce do zaparkowania roweru, dzięki czemu nie ma na chodnikach pozostawionych pojazdów. Wiaty rowerowe często montowane są na parkingach, peronach i punktach Park&Ride, dzięki czemu mieszkańcy mają możliwość pozostawienia swoich rowerów w bezpiecznym miejscu. Aby wiata była bezpieczna dla rowerów, montowane są pod nią specjalne stojaki, do których można przypiąć rower.

Wysoka dostępność wiat rowerowych w mieście motywuje też jego mieszkańców do poruszania się za pomocą tego środka transportu, dzięki czemu promowana jest ekologia. Większa ilość rowerów to mniejsza ilość samochodów, a co za tym idzie i spalin. Dzięki możliwości pozostawaniu roweru na stacji metra czy peronie, mieszkańcy chętniej korzystają z komunikacji miejskiej.

Wiaty rowerowe – bezpieczeństwo

Wiaty rowerowe mają za zadanie przede wszystkim zabezpieczać i chronić rowery. Zadaszenie zapewnia także bezpieczeństwo przed wszelkimi opadami deszczu, śniegu, słońcem oraz wiatrem. Wiaty rowerowe to także świetne zabezpieczenie przed kradzieżą. Solidna konstrukcja oraz zadaszenie uniemożliwiają nieproszonym osobom dostanie się do roweru. Warto wspomnieć, że miejskie wiaty są bardzo często monitorowanie, co jeszcze bardziej organiczna kradzież roweru do minimum.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu wiaty rowerowe, które oferujemy, są w stanie przetrzymać najcięższe warunki atmosferyczne. Wszystko dlatego, że poddajemy nasze wyroby wielu testom i próbom, a do sprzedaży oddajemy tylko te produkty, których jesteśmy pewnie na 100%. To sprawia, że naszych wiat nie niszczy wiatr, śnieg ani gruba warstwa śniegu.